פחד ותיעוב ברובע הבווארי

חלקכם אולי שמעתם על תערוכת רחוב כלשהי בברלין בה מוצגים שלטי רחוב המציגים חוקים שחוקקו נגד הקהילה היהודית בשנות השלושים. חלקכם החלטתם לוותר עליה כששמעתם שהיא מוצגת בשונברג. גם אני הייתי אחד מכם. אך יום אחד החלטתי (שוב) לגבור על הפחדים שלי ונשארתי בU7 גם אחרי שהוא חלף על פני תחנת יורק שטראסה לכיוון מערב. ובעוד שריחה של נויקלן (פלאפל במיקרו) החל להתפוגג נגלה לפני שלט התחנה "Bayricher Platz" – זה היה הזמן לרדת מהרכבת.

להמשיך לקרוא

איפה זה גרמאניה? ומה זה קשור לגוש הבטון בחצר של הבית שלי?

לאחר עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933, החלו היטלר וחבר מרעיו לעבוד על תוכניותיהם לעיר הבירה של הרייך. הדעה שרווחה דאז בקרב הנאצים הייתה שברלין היא עיר חסרת קסם, בעלת מראה פרובינציאלי ובכל מקרה לא עיר הראויה להיות בירה של אימפריה (חשוב לציין כי איזור קוטבוסר טור טרם טפח למימדיו המפוארים של ימינו). אפשר לומר שלהיטלר היו תוכניות. תוכניות לא רק לגבי ברלין, אלא גם לגבי כל גרמניה, ולא רק, גם לגבי כל העמים הגרמאנים. תוכניות היו לו בנמצא ,כך אולי ראוי לציין, גם לגבי עמים אחרים.

להמשיך לקרוא

איפה זה מדינת ויימאר? ומי הולך לגור שם?

תורינגיה היא אחת המדינות המרכיבות את הרפובליקה הפדראלית של גרמניה. היא ממוקמת בדרום מזרח המדינה, ויש בה מספר ערים גדולות כדוגמת ינה, גרה ואירפורט. עיר מפורסמת נוספת בתורינגיה היא כמובן ויימאר. על שמה נקראה גם רפובליקת ויימאר המפוארת שהייתה הניסוי הדמוקרטי הגרמני הכושל שהחזיק מסוף מלחמת העולם הראשונה (1918) ועד תחילתו של הרייך השלישי (1933).

להמשיך לקרוא

מה זה לבן, צמרירי, בעל ליבידו מפואר וחי בחיץ שבין כוחות נאט"ו לברית ורשה?

לעיתים קרובות אפשר לשמוע אזרחים מן השורה (מן הסוג הגרמני) מתלוננים על החומה שחילקה את ברלין לשתי ערים עוינות, וכמובן שליבי איתם (ליבי לא איתם). יש שיגידו שאחרי מה שגרמניה עוללה לעולם במאה ה20 (וכן,אני מתכוון לשירו של רוי בלאק "יפה להיות בעולם") הגיע להם קצת זמן בפינה.

להמשיך לקרוא

האם דיויד הסלהוף הפיל את חומת ברלין? ומי לעזאזל הוא גונטר שבובסקי?

hasselhoff

מי שהיה בהכרה חלקית עד מלאה בשנות התשעים זוכר אולי תוכנית טלויזיה קנונית בשם "משמר המפרץ". למי שלא זוכר מדובר בסדרה על מצילים בחוף של קליפורניה שמקפצים בבגדי ים בכדי להציל טובעים וטובעות ועל הדרך מנהלים חיי אהבה מפוארים ואפילו לעיתים עוזרים לפענח פרשיות רצח. בין הדמויות המרכזיות אפשר למנות את מיץ' ביוקנן, מנהל תחנת הצלה ושרירן שזוף. את תפקיד מיץ' שיחק כמובן דיויד הסלהוף.

להמשיך לקרוא