האם דיויד הסלהוף הפיל את חומת ברלין? ומי לעזאזל הוא גונטר שבובסקי?

hasselhoff

מי שהיה בהכרה חלקית עד מלאה בשנות התשעים זוכר אולי תוכנית טלויזיה קנונית בשם "משמר המפרץ". למי שלא זוכר מדובר בסדרה על מצילים בחוף של קליפורניה שמקפצים בבגדי ים בכדי להציל טובעים וטובעות ועל הדרך מנהלים חיי אהבה מפוארים ואפילו לעיתים עוזרים לפענח פרשיות רצח. בין הדמויות המרכזיות אפשר למנות את מיץ' ביוקנן, מנהל תחנת הצלה ושרירן שזוף. את תפקיד מיץ' שיחק כמובן דיויד הסלהוף.

d

מיץ' ביוקנן – האדם והמצוף

מי שחשב ששם המשפחה הנ"ל מעיד על שורשיו מחסידות אומן המפוארת, טעה. לדיויד יש ככל הנראה שורשים גרמנים. וככזה הוא נחשב עד היום לכוכב בלתי מבוטל במדינה המרכז אירופאית. בין שיריו המוכרים אפשר למצוא את "משהו משהו על תחושה", "שיר כלשהו עם הסמפל של ההוגה צ'קה" ועוד. אבל אולי שירו המפורסם ביותר הוא השיר "Ive been looking for freedom". יתכן שבשלב  זה אתם תוהים למה אני מבזבז את זמנכם בתיאור חייו של ד.הסלהוף בפוסט שאמור להתעסק בהיסטוריה של ברלין. ובכן, החזיקו מעמד, זה הולך להיות מאוד ברור מאוד בקרוב.

חומת ברלין שנבנתה באוג' של 1961 היתה פרויקט מזרח גרמני שנועד למנוע את העזיבה ההמונית של תושבי מזרח גרמניה למדינות המערב (כ3 מיליון כבר עזבו החל מ1945). החומה נבנתה בין-לילה ללא התרעה ובפועל כלאה את תושבי מזרח גרמניה ולא איפשרה להם לעזוב את המדינה ואף לא לצאת לבקר קרובים במערב (כמובן שהיו יוצאי דופן וכו' אבל בואו נשאיר את זה בזה). ב9 לנובמבר 1989 חומת ברלין "נפלה" ובזה ציינה את סיום המלחמה הקרה ואיחוד גרמניה שהתרחש כשנה לאחר מכן. נפילת החומה היתה ארוע מאוד מעניין מבחינה היסטורית. ניתן להתייחס לנפילת החומה כמהפיכה ללא שפיכות דמים (יחסית נדיר). אז איך חומה נופלת? איזה נסיבות הובילו ל"נפילה"? ואיך כל זה קשור לדויד הסלהוף מיודעינו?

אז אולי חשוב קודם לציין ש"נפילת" החומה לא היתה ארוע מתוכנן. הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית (מזרח גרמניה) אמנם היתה מדינה נחשלת על סף פשיטת רגל, עם מנגנון משטרה חשאי דרקוני והנהגה כושלת, אבל היא טרם הכריזה על קריסתה בפני העולם והמנהיגים המזרח גרמנים ניסו להפגין תחושה של עסקים כרגיל עד לרגע האחרון. ראש הממשלה דאז אריך הונקר אף טען שהחומה בנויה להחזיק עוד 100 שנים.

נפילת החומה לא היתה ארוע מבודד באקלים הפוליטי בסוף שנות השמונים. בעקבות נפילת מסך הברזל הסובייטי וכינון הגלזנוסט (ע"ע גורבצ'וב), מספר מדינות שכנות לגרמניה מהמזרח פתחו את הגבולות ואיפשרו לאזרחיהן לצאת גם למדינות מערביות שכנות. בינהן ניתן למנות את הונגריה וצ'כוסלובקיה לשעבר. מספר לא מבוטל של אזרחים מזרח גרמנים ניצל את הגבולות הפתוחים בכדי לעבור למדינות המערב. ברגע שהגבולות הנ"ל נפתחו כבר לא היה ממש טעם בחומת ברלין. ממשלת מזרח גרמניה הבינה את המתרחש והבינה שעליה לפעול מהר.

בשלהי 1989 גם דיויד הסלהוף זכה לכמה רגעים של תהילה. שירו "I`ve been looking for freedom" הגיע למקום הראשון במצעד הגרמני ונשאר שם למשך 8 שבועות. דבר שעשוי להראות הבנה מעמיקה של ד. בצייטגיסט הגרמני נכון ל1989 או עוד שמדובר בעוד עדות קשה לטעם המוזיקלי הגרמני הידוע לשמצה  (ע"ע Schlager Musik).

דיויד שידוע בכישורי האריתמטיקה המרשימים שלו עשה 2+2 והחליט שלמעשה בעקיפין, כמו גם במישרין, זה היה השיר שלו שהדהד ברחובות העיר החצויה ולמעשה גרם לנפילתה של החומה.

וזה מביא אותנו לתיאוריה הקלאסית בנוגע לנפילתה של החומה. וכאן אנחנו מגיעים לדקות התהילה של אותו גינטר שבובסקי (נציג ממשלת מזרח גרמניה). במסיבת עיתונאים מאולתרת בערב של 9.11.1989 סיפר שבובסקי לאולם מלא בעיתונאים שממשלת מזרח גרמניה עומדת לפתוח את כל נקודות המעבר בחומה לצורך מעבר של מזרח גרמנים למערב. זאת מבלי שהאחרונים ידרשו להוציא אשרה מיוחדת. עד כאן הכל בגדר הסביר. כאשר שבובסקי נשאל מתי התקנות הנ"ל נכנסות לתוקף, גירד שבובסקי בפדחתו (שבובסקי לא נכח בישיבה שבה הוחלט על פתיחת הגבולות) ואמר. "ובכן התקנות נכנסות מייד לתוקף" מה שלא היה לגמרי מדויק. התקנות היו אמורות להכנס לתוקף רק למחרת בבוקר מה שהיה מאפשר למשטרה המזרח גרמנית להתארגן בנקודות המעבר ולאפשר לאזרחים לצאת באופן מסודר מהמדינה (כלומר להפוך את חומת ברלין לגבול של שלום). ההודעה המוקדמת על פתיחת הגבולות תפסה את השוטרים והחיילים במעבר הגבול בהפתעה. ערב רב של אנשים הגיחו משני צדדיה של החומה ודרשו מעבר חופשי. בכדי להמנע ממרחץ דמים ובהיעדר הנחיות יותר ברורות מההנהגה פתחו שומרי הגבול את נקודות המעבר בחומה ואיפשרו להמונים לעבור ללא בדיקה מכל סוג (בעיקר ממזרח למערב). ממעבר חופשי להרס פיזי של החומה לא חלף זמן רב ואותו הערב התקיימה בברלין המסיבה (כנראה) הכי משוגעת ביקום. השמפניה זרמה כיין ברקע התנגן בין היתר גם השיר "ive been looking for freedom", וכל מי שהיה לו פטיש או איזמל ניגש לחומה הקרובה לביתו ועשה קצת היסטוריה.

schab_player

גונתר שבובסקי מקריא מדף (שהוא קיבל רגעים מספר לפני) על ההנחיות לאישור תנעת אזרחים דרך החומה.

אז אם תהיתם מה ד. הסלהוף עשה בברלין בהפגנה נגד בניה מסחרית על חלק משיירי מהחומה "איסט סייד גלרי", הבאתי עימי סוף לתהייה. הסלהוף מתנגד לבניה על שיירי החומה כי הוא סבור שהוא הפיל אותה. וע"י שימור מה שנישאר ממנה למעשה הוא מנציח את ההפלה שלה (וגם להפך). כלומר, הוא מוחה נגד היעלמותו שלו לתוך מין בור (מתבקש) של שיכחה ועלטה. לחול הטובעני של הבינוניות. הרחק מזרקוריה המעוורים של ההיסטוריה. שיהיה לכולנו בהצלחה.

hasselhoff-at-berlin-wall

ד. הסלהוף מותיר את חותמו בהיסטוריה של המאה ה20

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s