איפה זה מדינת ויימאר? ומי הולך לגור שם?

תורינגיה היא אחת המדינות המרכיבות את הרפובליקה הפדראלית של גרמניה. היא ממוקמת בדרום מזרח המדינה, ויש בה מספר ערים גדולות כדוגמת ינה, גרה ואירפורט. עיר מפורסמת נוספת בתורינגיה היא כמובן ויימאר. על שמה נקראה גם רפובליקת ויימאר המפוארת שהייתה הניסוי הדמוקרטי הגרמני הכושל שהחזיק מסוף מלחמת העולם הראשונה (1918) ועד תחילתו של הרייך השלישי (1933).

Coat_of_arms_of_Thuringia.svg

האריה המבולבל – סמלה של תורינגיה

סיומו של הרייך השלישי (1945) יצר בעיית פליטים עצומה באירופה ומבין הפליטים היה מצבם של היהודים רע במיוחד. חלקם החליט להגר לפלסטינה המנדטורית בכדי להקים שם בית יהודי לעם ישראל, הוא מדינת ישראל. עד כאן אני בטח לא מחדש לכם כלום. הפרויקט הישראלי ראה את הימים הטובים והרעים שלו: מלחמת העצמאות, מבצע קדש, מלחמת ששת הימים, גבעת חלפון אינה עונה, הופה היי בקיסריה, דני רובס כותב את שירו "לפצח גרעינים", הסידרה "פלורנטין" עולה לאויר ומישהו מחליט לשיר "איפה קונים אבטיח בשקל" במקום השורה "יו גוט טו דו וואט די טולד יו" של "זעם נגד המכונה" והרשימה עוד ארוכה (אבל לא מאוד).

 כך או כך לפרויקט הציוני היו כמה נקודות תורפה: בפלסטין כבר חי עם אחר, תושבי המדינות מסביב לא יודעים להעריך צימעס, וחם, ממש ממש חם.

1355405-5

צימעס – משהו כמו גזרים עם שזיפים או משהו בסגנון

אך המוח היהודי תמיד לח (כדרכם של מוחות), ואחד מהרעיונות היותר יצירתיים שהועלו לפתרון הבעיה הציונית היא הקמה של מדינה יהודית נוספת.

המדינה החדשה אמורה להיות מוקמת במדינת תורינגיה ותיקרא מדינת ויימאר. במדינה החדשה יהיה מקום ליהודים ולפלסטינים כאחד, והיא תוכל לשמש כמקום שבו שני העמים יוכלו לנסות שוב, והפעם באקלים יותר נוח. כמובן שמדינת ויימאר אינה פרויקט פשוט, תורינגיה היא מדינה מוכת אבטלה ועוני (יחסית לשאר גרמניה), ויש בה גם נוכחות גבוהה יחסית של ניאו נאצים. אבל מי יודע? אולי דווקא שם תוכל המדינה החדשה לפרוח ולשגשג. אולי ביערות תורינגיה תקום לה דמוקרטיה מפוארת בעלת ערכים הומניסטים ופיקוח על מחירי שכר הדירה.  אולי בויימאר יפציע שחר חדש של דו קיום, אחווה ותחבורה ציבורית יעילה.

כמה ציטוטים מתוך המניפסט של התנועה למען מדינה יהודית בתורינגיה:

"מדינת ויימאר תהיה הפתרון לטראומה היהודית, לאשמה הגרמנית, לקונפליקט במזרח התיכון, לדיכאון המזרח-גרמני ולבעיות עולמיות שונות."

"מדינת ויימאר אינה מבקשת להחליף את מדינת ישראל שבמזרח התיכון, כי אם להקים מדינה יהודית אחרת: מדינה שתבקש להחיות את חזון אור לגויים, וכן את התרבות והרוחניות היהודיות. לצד זאת תשאף מדינת ויימאר להיות מעון של שלום ושלווה, שיקיים את ההבטחה הציונית שנכזבה – ההבטחה להקים בית נורמלי ובטוח ליהודים"

את שאר הנקודות תוכלו למצוא בקישור הזה.

אז הצטרפו לתנועה, ואחרי שניקח את ויימאר אולי ניקח גם את ברלין (אחרי הכל 4 שעות ברכבת).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s